Başarılı İçecek Menüsü Nasıl Tasarlanır?

Müşterilerinizin web sitenizi ziyaret ettiklerinde veya mekanınıza oturduklarında gördükleri ilk şeylerden biridir İçecek menüsü, Sadece olumlu bir müşteri deneyimi yaratmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda karlılığınızı en üst düzeye çıkarmanıza da yardımcı olabilir.
Bir içki menüsü tasarlamaya gelince, göz önünde bulundurulması gereken çok şey var. İster sıfırdan başlıyor olun ister mevcut menünüzü yenileyin, başarılı bir içecek menüsü oluşturmak için 11 ipucu aşağıdaki gibidir;
1. Müşteri Profilinizi Düşünün
İçecek menünüz hedef kitle müşterilerinize hitap etmelidir. İş sonrası içecekler için ziyaret eden iş adamlarımı? Bira içmeye gelen üniversite öğrencileri mi yada maç seyretmeye gelenler mi? Öğlen yemeğine gelen Avukatlar ve beyaz yakalılar mı yada çalışan kesimi mi? Hem içme vesilesini hem de kimin hangi içki içmeye geldiği ve ne içeceği çok önemlidir.
Başlamadan önce, sabit verilere bakın. Hangi ürünlerin sattığını ve hangi kategorilerin daha fazla ilgiyi hak ettiğini belirlemek için POS’unuzdan bir ürün karması raporu çıkarın bir menü mühendisliği yapabilirsiniz. Yapacağınız mühendislikte Sert içkiler ile Bira ve Şarap oranlarındaki satış oranlarını incelemiş olursunuz. Buna istinaden ürün çeşitliliğin izi bu satışa göre ayarlayıp en çok satan içecek ve kokteyil”lerinizi daha ön plana çıkarabilirsiniz.

2. Ayrı Bir İçecek Menüsü Hazırlayın
Bir çok işletme için ayrı bir bira, şarap ve kokteyl menüsü sunmak en iyisidir. Ayrı bir içecek menüsüne sahip olmak daha pratiktir ve seçeneklerinizi sergilemek için büyük, kalabalık bir menüden daha iyi bir iş çıkarır. Büyük menülerde seçim yapılması zordur, bu da müşterilerin yanlışlıkla içeceklerini devirmelerine veya masaya dökmeye neden olur. Ayrıca, bir menüye çok fazla yazı koymak müşterilerinizi kolayca boğabilir ve bir içki seçmelerini zorlaştırabilir.


3. Menüye Koyduğunuz seçeneklerin sayısını düşünün
Menünüz için içecek seçerken, kaç seçenek eklemek istediğinizi düşünün. Müşterileri çok fazla seçenekle boğmak istemezsiniz, ancak seçimlerini sınırlamak da istemezsiniz. Dahil edilecek sayıda içecek olmamasına rağmen, genellikle en az sekiz ila on iki farklı şarap, bira ve kokteyl seçeneğine sahip olmak iyidir. Unutmayın, bu sayı, alkol kategorisi listelerine odaklanmayı seçtiği gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

4. Menünüzü Güncel Tutun
Güncel Trend ürünler ve kokteyl spesiyalleri eklediğiniz den ve artık satışı ve mazlemezi olmayan ürünleri kaldırdığınızdan emin olun. Yeni bir bira yada şarap çeşidi almışsanız ve menüde yer almazsa depoda tozlanacağın dan emin olun. Ayrıca, staktam çıkardığınız menü öğelerini kaldırmayı unutursanız, müşterilerinizin şarap seçmeye zaman ayırdıklarında, artık bulunmadığını öğrenmek hayal kırıklığına uğratacaktır.
Ayrıca mevsimsellik düşünün. Mevsimlerin yaşandığı bir yerde bir kuruluşunuz varsa, Temmuz ayında sıcak çikolata, sahlep veya Ocak ayında frozen margarita sunmadan önce iki kez düşünün. Mevsimler değiştikçe, bazı içecek menüsü çeşitlerini güncellemeniz gerekir.

5. İçeceklerin Açıklamalarını Mutlaka Ekleyin
Yemeklerde “hafif pişirilmiş”, “etli” ve “çıtır” gibi canlı ve süslü tarifler olmasına rağmen, içecek listeleri bazen içeriklerini bile içermemektedir. Müşterilerin karar vermesine yardımcı olmak ve belirli içecekleri satmaya yardımcı olmak için, her ürün için kısa ama etkili bir açıklama ekleyin.
Her kokteylin içindekileri listelediğiniz den emin olun. Unutmayın, bir menüdeki malzemelerin sırası miktarı ustaca ifade edilmelidir. İçecek çeşitlerini listelerken, vurgulamak istediğiniz seçmeli bir bileşen yoksa, önce ana içeceği, ardından diğer içecek veya likörleri listeleyin. Son olarak, acı veya şurup gibi daha küçük miktarlarda olan malzemeleri açıklamanın sonuna doğru bahsettiğinizden emin olun.
Dehada ileri gitmek isterseniz, içeceğin lezzetini, bileşenlerini ve / veya tarihçesini tarif edin. İçeceklerinizi etkili bir şekilde pazarlamak için “taze”, “çiçek”, “tuzlu”, “el yapımı”, “sertçe” ve “yumuşak” gibi satan kelimeler kullanın. Ancak, ayrıntılı açıklamalar yardımcı olabilse de, üstte, uzun açıklamalar iddialı görünebilir ve müşterilerinizi rahatsız edebilir. İkisi arasında bir denge bulmak önemlidir.
6. Yaratıcı Kokteyl İsimlerini Kullanın
Kokteyl isimleri sonradan düşünülmemelidir. Ünlü Kokteyl danışmanlarına göre, “İsim, belirli bir kokteyl seçme nedeninin yarısından fazlasını oluşturuyor.” Karlı bir isim seçmek için altın bir kural olmamasına rağmen, yaratıcı olun! Alıntılar, Sözcük oyunları, edebi referanslar, yerel folklor, Trend deyimler, mevsimsel tanımlamayı düşünün.

7. İçecek Fiyatlarını Stratejik Olarak Formatlayın.
Her şeyden önce, içeceklerinizin fiyatını menünüze eklediğiniz den emin olun. Uzmanlara göre fiyat menüde yer almadığında insanlar birden fazla kokteyl siparişi vermeye korkuyorlar.
Formatlama söz konusu olduğunda, en pahalıdan en ucuza kadar fiyatlandırma biralarının genellikle daha kârlı bir satın almaya yol açacağını ve farklı bir şarap türünün müşterilerin tercihlerine yardımcı olmak için en az 5 lira farklı olması gerekir.
Başka bir yararlı ipucu da fiyatlarınızı ₺ (TL) yada diğer işaretleri bırakmayın sadece ondalık sayıları yazın, işaretler olunca müşteri direkt olarak fiyata odaklanmaktadır. Fiyatları da kuruşlu yazarsanız bir üst fiyatın altında algılanacaktır.
Fiyatlarınızı koyduğunuzda, öğleden fiyatına kadar olan noktalı satırları kullanmaktan kaçınmak da akıllıca olur. Çizgiler, müşterinin daha düşük bir fiyatı görene kadar aşağıya ve sağa doğru ilerlemesine neden olur. Bunun yerine, fiyatın aynı boyuttaki yazı tipindeki içecek açıklamalarından sonra dikkatlice konumlandırıldığı iç içe fiyatlandırma çözümünü kullanın, böylece müşterilerin gözleri sadece okuyarak fiyatın üzerinden geçer.

8. Kalori Değerlerini Menüye Koymayın
Sağlık bilincine itiraz etmek kötü bir fikir olmamasına rağmen, her içeceğin kalorilerini listelemek eğlenceli, sosyal bir aktiviteye engel olabilir. Bir çok pazarlama araştırma şirketlerine göre tüketicilerin% 58’i kokteyllerinin yanında, özellikle kadınlarda listelenen kalorileri görmek istemiyor. Bunun yerine düşük kalorili bir bölüm yapıp orada özel bir liste yapabilirsiniz.

9. İçeceklerin Orjinlerini Ekleyin
Özellikle bulunduğunuz bölgede üretilen bira yada şarap yada ser içecek varsa bu konuda vurgulama yapmak satışınızı kolaylaştıracaktır. insanlar yerel işletmeleri desteklemeyi severler ve özellikle o bölgeyi ziyarete gidenle o bölgeden olan lezzetleri tatmak isterler. Ayrıca, şarap gibi bazı içecek öğeleri, belirli bölgelerden geliyorsa daha değerlidir. Örneğin aynı iki şarap Anadolu’nun başka bölgelerinde üretildiği vurgulana bilir. “Denizli bölgesi”, “Elâzığ Bölgesi” gibi.
Müşterinin bir Kaliforniya’dan şarap veya Almanya yada Belçika’dan geldiğini bilenlerin daha fazla ödeme yapmaya istekli olacağını görebilirsiniz.

10. Stratejik Olarak Menülerinize Daha Kârlı içecekler Yerleştirin
Müşteriler önce menünün sağ üst köşesine bakma eğiliminde dirler. Bu noktadan sonra, insanların gözleri menüdeki ilk ve son birkaç öğeye gider. En kârlı içecek ürünlerinizi satmak ve müşterilerinizin dikkatini çekmek için stratejik olarak bu alanlara doğru ürünleri koyduğunuzdan emin olun. Onların ne kadar dikkatini çekerseniz, satış yapma olasılıkları o kadar artar.

11. Yüksek Kârlı Öğeleri Görsel Olarak Vurgulayın
Yüksek kârlı öğeleri daha belirgin hale getirmek için, onları bir kutuya yerleştirerek veya diğer menü seçeneklerinden ayırarak etrafında boşluklar oluşturun. Bir öğenin etrafına negatif boşluk bırakarak, ürüne daha fazla dikkat çekerek satışını kolaylaştırır. Benzer bir efekt için büyük metinleri, grafikleri veya çizimleri de kullanabilirsiniz.
Hangi menü öğelerini vurguladığınız konusunda stratejik olun. Ne kadar sık yaparsanız, o kadar az etkisi olacaktır. Yöntemin etkili kalmasını sağlamak için kategori başına sadece birkaç içecek seçin.
Gürkan Kaban