Bir Restaurant Konsepti oluşturmanın 8 ana başlığı

Bir restoranı açmanız, nasıl pişirileceğini bilmekten çok daha fazlasını içerir. Başarılı restoranlar müşterilerin iyi zaman geçirmek istedikleri bir mekan ile, benzersiz ve size ait cazibesi ve  kimliği olan bir menüden geçiyor. Buna ek olarak, bir restoranın konsepti uygulanabilir bir iş modeli üzerine inşa edilmelidir; fast food fiyatları için yüksek kaliteli yemekler sunamazsınız aksi halde o işinizde uzun süre kalmanız mümkün değildir. Bir konsept tasarlamak, bir restoranın bir marka yaratması, müşteriyi çekmesi ve hayatta kalması için yeterli para kazanması için en önemli unsurdur. Bir yatırımcı-işletmecinin yapabileceği en büyük hata konsept olmadan veya konsept belirlemeden salon veya mutfak geçmişli bir kişinin kısıtlı bilgi veya deneyimiyle ve yalnızca işletmenin ihtiyaçlarından çok az bir az bir vizyonla yola çıkmasıdır.

 1. Konsept; Konseptinizi oluştururken en önceliğiniz açacağız lokasyon ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Lokasyon tabiki önemli ama hedeflediğiniz kitle gelir düzeyi, yaş aralığı ve onların beklentilerini karşılayabilme ve ön görmek daha önemlidir. Hatta yurt dışında “etnisite” den, ırka hatta cinsiyete kadar bir alt düşünce hesaplanır. Yani Suşi Restaurant açacaksanız suşi yemeği tercih eden kitlenin gittiği bir lokasyonu tercih etmelisiniz. Konseptinizi oluşturduğunuzda ve işletmenizi açtığınızda, rakiplerinizi gözden kaçırmayın, izleyin.  Dekorasyon ve iç tasarımızı yaparken aşağıdaki başlıkların çok önemli olduğunu unutmayın;
  1. Işıklandırma
  1. Oturma grupları
  1. Dekorasyon
  1. Mobilyalar
  1. Masa düzeni
  1. Müzik
 2. Mutfak; Restoranınızda sunacağınız mutfağın hangi bölge yada bölgelere ait olacağına karar verin. Gerektiğinde güncelleyip mevsiminde değiştiriyor olabilmek ayrıca tercih edilmeyen ürün kalemlerinin kolay güncellenebilir olmasına dikkat edin.
 3. Hedef Kitle; İşletmenize gelecek kişinin karar verme açısında kafasını karıştırmamanız gerekir, mekânınızın tasarımı ve sunduğunuz menü bir birine atıfta bulunmalıdır. Kebap Restaurant dekorasyonu olan bir mekânda “Suşi” satmak misafirinizin kafasını karıştırabilir. Yöresel bir restoran açıyorsanız, tasarımınızda o yörenin ya da mutfağın dekor ve malzemesinden kullanmayı tercih edin. Tabelanızdan, tentelerinize sadece iç dekorlarında değil dış görüntünüzde bile atıfta bulunmanız müşterilerinizin karar vermesini kolaylaştıracaktır. Bunu hedeflemenin yanında servis seklinizde belirlemeniz gerekir, “Self servis”,“hızlı casual”, “casual” yada “fine dining” mi olacak bunu baştan belirlemelisiniz.
 4. İşletim Modeli; İşletmenizin, işletim modelini belirlemeniz gerekir, fiyat marjınız ile maliyet oranlarınızı baştan belirlemeniz ve gelir gider bütçelerinizi buna göre ayarlamalısınız. Tüm gelir gider kalemlerinizin oranlarını baştan belirler ve buna uymayı prensip haline getirebilirseniz işletmenizin ömrünü uzatırsınız. Kar etmeye çalışırken oluşturduğunuz kaliteyi düşürmeyin veya dalgalandırmayın, iyileştirme odaklı işletmenizi yaşatın ve yaşamaya çalışın.
 5. Misyon (Görev beyanı); Konseptinizi belirlerken gider kalemlerinde; Personel yiyecek içecek maliyeti, reklam ve atmosfer ile konforun sağlanmasında harcayacağınız oranların baştan belirlenmesi gerekir.
 6. Felsefenizi belirleyin; kuruluş amacınızı, ilham kaynağı, hizmet anlayış ve yapmak istediklerinizin bütününü oluşturup, müşteri ve personeliniz ile paylaşın. Personel seçiminden yönetim şeklinize felsefenize sadık kalarak tercihler yapmalısınız. Sizin felsefenize uymayan bir hizmet şekli yada personel müşterilerinizin sizin hakkınızdaki düşüncelerinde soru işareti yaratmasına müsaadeyin.
 7. Standart’ize olmak; Tüm hizmet kalemlerinizi ve işletme anlayışınızı standartize edip bunu yazılı hale getirerek devamlılığını sağlayın ve sürekli güncellemeye açık olun ve güncelleştirin.
 8. Marketing plan; Hedef kitleniz ve potansiyelinize uygun bir market planlaması yapmalısınız ve bu kitleye mutlaka ulaşmalısınız.  Değişen Tüketici alışkanlıkları ve beklentileri ile misafir geri dönüşümü ve daimi müşterilerinizin sizden beklentileri ile şikâyetlerini ciddiye alarak, işletmenizde geleneksel kalemlerinize sahip çıkarak sürekli yenilikleri ekleyin ve sektörde değişen teknoloji ve yeniliklerden sürekli faydalanmaya çalışın.

Sonuçta, bir restoranı açmak sadece iyi yemek yapmaktan ibaret değildir. Ayrıca bir kimliğinizin olması gerekir. Konsept ve hizmet tarzınızı seçtikten sonra, restoran konsept gelişimine odaklanıp işinizi bir üst düzeye taşıyabilirsiniz! Tutarlı olmayı ve müşterinizin ne tercih edeceğini kendinize sorun. Ayrıca, bir pazarlama stratejisi oluşturduğunuzdan ve büyük ölçekli projeler için bir profesyonel bir pazarlama firmasıyla çalışmayı da düşünebilirsiniz..